Birkman Metodu İlgi Alanları (3)- Mekanik/Teknik

Birkman Metodu İlgi Alanları serime eski adı MEKANİK olan ancak Türkçeleştirmelerini yeni tamamlayarak sistem yazılımı yapılması için Birkman International’a geçen hafta gönderdiğim raporlarında, yeni adıyla TEKNİK olarak karşımıza çıkacak İlgi Alanı skoru ile devam ediyoruz.

Teknik skoru yüksek olan bireyler gözle görülür, dokunulabilen ve ölçülebilir somut sonuçlar ürettikleri eylem, görev ve değerlere ilgi duyarlar. Makinaların, sistemlerin, planların, elektronik eşyaların ve teknoloji içeren her şeyin nasıl çalıştığına ve onları kendilerinin nasıl inşa edebileceklerine dair yüksek oranda ilgi beslerler. Teknik skoru aynı zamanda pratikliğin ve ölçülebiliriliğin bir simgesi gibidir.

Birkman Metodu Teknik skoru yüksek öğrencilerin bölüm seçmeden önce inşaat, kimya, fizik, bilgisayar, jeoloji, genetik, endüstri, yazılım, makina mühendisliği ve benzeri alanları mutlaka araştırmaları gerekir.

Eğer Teknik skoru ile beraber DIŞ MEKAN AKTİVİTESİ skorunuz yüksekse, genetik mühendisliği, tarımsal genetik mühendisliği, tarım makinaları ve teknolojileri mühendisliği ile inşaat mühendisliği gibi alanları mutlaka araştırmalısınız.

Eğer beraberinde İKNA skorunuz da yüksekse, üçüncül ilgi alanınıza da bakarak yapacağınız seçimle beraber yüksek lisans planlarınızı teknoloji veya mühendislik alanlarında yönetici olma yönünde planlamaya başlamanızı tavsiye ederim.

Eğer Teknik skorunuz ile MÜZİK skorunuz yüksekse ses mühendisliği ve müzik yapımcılığını destekleyecek alanları araştırabilir, eğer SANAT skorunuz yüksekse de grafik tasarım, iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı gibi tasarıma dayalı alanları gözden geçirmeniz faydalı olabilir.

Bunların yanında Teknik skorunuz eğer yüksekse mutlaka ne okursanız okuyun yazılım ve programlama alanında yan dal, çift ana dal veya ek dersler almanızı da tavsiye ederim.

Eğer Teknik skorunuz ile beraber SAYISAL veya İDARİ İŞLER skorlarınız da yüksekse bilgisayar, yazılım, enerji sistemleri ve sistem mühendisliklerini içeren bölümleri araştırmaya başlasanız iyi olabilir.

Eğer Teknik skorunuzla beraber BİLİMSEL ve SOSYAL SERVİS skorunuz da çok yüksek orandaysa tıp ve benzeri alanları da değerlendirmeye almanız yararlı olacaktır.

Eğer çoktan seçtiğiniz meslek alanında ve kariyerinizde tıkandığınızı, ilerleyemediğinizi hissettiğiniz ve/veya mutsuz olduğunuz bir noktadaysanız, düşük ve yüksek skorlarınızdan nasıl fayda görebileceğinize bakmanızı tavsiye ederim. Örneğin, aslında Teknik skoru yüksek bir alanda çalışıyorsanız ancak İlgi Alanlarınız bize farklı bilgiler veriyorsa, keşfettiğiniz yeni alanlarınızı iş yaşamınızda nasıl bir avantaja dönüştürebileceğimize, veya yeni bir kariyer yolunu nasıl çizebileceğimize bakabiliriz.

Sizin Birkman Metodu İlgi Alanları skorlarınız ne diyor?

No Comments

Post A Comment