Ebeveyn ve Aile Şirketleri Okulu

Birkman Türkçe Akademi’nin yeni programları Ebeveyn Okulu ve Aile Şirketleri Okulu’nun açılışını duyurmaktan mutluluk duyuyorum.

Birkman Türkçe Akademi Ebeveyn Okulu ve Aile Şirketli Okulu, aile hayatının kalitesini ailenin tüm bireyleri adına yükseltmeyi ve geliştirmeyi sağlayan, aileyi bütünsel olarak ele alan bir yaklaşıma sahiptir. 10 yılı aşkın bir süredir aile şirketlerine, çiftlere, öğrencilere ve ebeveynlere Birkman Metodu Türkçe analizleri, Gestalt Terapi ve Koçluk Psikolojisi prensipleriyle uyguladığım danışmanlık ve koçluk süreçlerinden ortaya çıkmış programlardır.

Bu programları yaratırken, yıllar içindeki deneyimle, en büyük öğrenmem bir yaşam kurmaya, çocuk sahibi olmaya, aile olarak şirket sahibi olmaya ve ilişkilerine yatırım yapmaya karar vermiş kişilerin probleminin asla sevgi olmadığıdır. Önlem alınmadığında güven ve saygı kaybına kadar gidebilen sorunların ise İletişim, algılar, farklılaşan ihtiyaçlar ve bunların ifade edilme şekli, algılanma şekli veya bazen de ifade edilememesi olduğunu gördüm. Siz de kendinize, ailenize veya aile şirketinize daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için yatırım yapmaya hazırsanız Birkman Türkçe Akademi Aile Şirketi Okulu veya Ebeveyn Okulu’ndan sizin için uygun olan programı seçerek başlayabilirsiniz.

Birkman Türkçe Akademi Ebeveyn Okulu’nda hangi programlar var?

  1. Çift Olmaktan Aile Olmaya:

 Özellikle yeni evlenecek veya evlenmiş, yeni çocuk sahibi olmaya karar vermiş veya yeni çocuk sahibi olmuş çiftlerin en yüksek oranda fayda sağlayacağı Birkman Türkçe Akademi Ebeveyn Okulu programıdır.

Program çiftlerin anne-baba olmaya bakış açılarındaki farkları anlamasını, çatışmaya zemin oluşturabilecek bu farkları hem çocuğun psikolojik sağlığı hem de kendi ilişki dinamikleri açısından sağlıklı ve yapıcı bir şekilde ele alabilmelerini sağlarken, aynı zamanda da kendi ihtiyaçlarını açık iletişim yoluyla ve çatışmadan ifade edebilmelerinin yollarını öğrenmelerini sağlar. Hem bireysel hem de hem de çift ve aile olarak stres davranışlarını yönetmeleri için yollar keşfetmelerine alan açar.

Programda Birkman Türkçe Bireysel Analizlerinin yanında çatışma yönetiminde kullanılan Davranış Bileşenleri Tablosu (grup ve bireysel), Yaşam Stili Haritası (grup ve bireysel), BOD Eş İlişkileri (grup ve bireysel) ve BOD Çocuğunuzla İlişkiniz (grup ve bireysel) raporları kullanılır.

Program çiftin kendine özel bir süreç olarak veya Birkman Türkçe Akademi Ebeveyn Okulu’nun grup çalışması olarak gerçekleşir.

  1. Ergen Ebeveynliği:

Özellikle 10-19 yaş aralığında çocuk sahibi ebeveynlerin yüksek oranda fayda sağlayacağı Birkman Türkçe Akademi Ebeveyn Okulu programıdır.

Ergenlik dönemi çocuğun bireyselliğini ortaya koyma çabası olduğu için sadece çocuğa ait bir süreçmiş ve etkilerini kaygılı ebeveynler yönetmeye çalışıyormuş algılansa da aslında ergenlik diye bildiğimiz süreç ebeveynlerin de bu bireyselleşme çabasından psikolojik olarak çok fazla etkilendiği bir süreçtir. Ebeveynlerin kaygısı, sağlıklı bir şekilde iletişim kurulabilmesinin, yapıcı ve gelişimi destekleyen bir şekilde yönetilmesinin önündeki en büyük engellerden biri olabilir.

Program ebeveynlerin ergenliğe girmek üzere veya ergenlik döneminde olan çocuklarıyla yaşanan iletişim problemleri ve çatışmaları hem ebeveyn hem de çocuğun psikolojik sağlığı ve gelişimi açısından sağlıklı ve yapıcı bir şekilde yönetmesini sağlar.

Programda Birkman Türkçe Bireysel Analizlerinin yanında çatışma yönetiminde kullanılan Davranış Bileşenleri Tablosu (grup ve bireysel), Yaşam Stili Haritası (grup ve bireysel), BOD Eş İlişkileri (grup ve bireysel) , BOD Çocuğunuzla İlişkiniz (grup ve bireysel), BOD Ebeveyninizle İlişkiniz ve BOD Öğretmen İlişkileri (16/16+)raporları kullanılır.

Program ebeveynin kendine özel bir süreç olarak veya Birkman Türkçe Akademi Ebeveyn Okulu’nun grup çalışması olarak gerçekleşir.

  1. Şimdi ve Buradan, Geleceğe

 Özellikle bazı çatışmaları, sorunları tekrar tekrar yaşayan, çözmeden halı altına atılmış yükleri olan, yaşanmışlıkların yorgunluğunun ilişkilerinin ve bireysel yaşam kalitelerinin seviyesini düşürdüğü çift ve ailelerin en yüksek oranda fayda sağlayacağı Birkman Türkçe Akademi Ebeveyn Okulu programıdır.

Program çiftlerin farklılaşan ve bugüne kadar çatışmalarına neden olan bakış açılarını anlamalarını, kendilerini ifade etmekte, ihtiyaçlarını açıkça dile getirmekte zorlandıkları noktaları belirlemelerini ve sağlıklı ve yapıcı bir şekilde ifade edebilmelerini, eşlerinin ifade edebilmesi için alan açma becerisini elde etmelerini, hem bireysel hem de çift olarak stres yaratan durumlar ve stres davranışlarını yönetmelerini sağlar.

Programda Birkman Türkçe Bireysel Analizlerinin yanında çatışma yönetiminde kullanılan Davranış Bileşenleri Tablosu (grup ve bireysel), Yaşam Stili Haritası (grup ve bireysel), BOD Eş İlişkileri (grup ve bireysel) ve varsa BOD Çocuğunuzla İlişkiniz (grup ve bireysel) raporları kullanılır.

Nöral Çeşitlilik tanısı olan 16 ve üzeri çocuklar ile BirkmanND raporu uygulanır.

Program çiftin kendine özel bir süreç olarak veya Birkman Türkçe Akademi Ebeveyn Okulu’nun grup çalışması olarak gerçekleşir.

  1. Sınav Ebeveynliği

Özellikle üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin ve ebeveynlerinin en yüksek oranda fayda sağlayacağı Birkman Türkçe Akademi Ebeveyn Okulu programıdır.

Her ebeveyn çocuğunun başarılı, huzurlu, sağlıklı ve mutlu olmasını ister. Ancak bazen onun mutluluğunun, başarısının, huzurunun ve özellikle psikolojik sağlık ve gelişiminin önünde kendi kaygıları yüzünden nasıl bir engel olduğunu göremeyebilir. Kaygısının çocuğu üzerinde yarattığı stresi, olumsuz etkiyi -çocuğunun saçının teline zarar gelse içi yanacağı için- kendisinin zarar verebilme ihtimalini düşünemez, fark edemez.

İşte bu program ebeveynlerin kaygılarını, kaygılarının olası yansımalarını anlamalarını, stres ve kaygılarını sağlıklı bir şekilde yönetmelerini, çocuklarının ihtiyaçlarını ifade edebilmesi için alan açma becerisi kazanmalarını, meslek seçimi, sınav kaygı ve stresini yönetmesi için çocuklarına nasıl destek olabileceklerini ve bu süreçte kendi iç dinamiklerini sağlıklı bir şekilde yönetmelerini sağlar.

Programda Birkman Türkçe Bireysel Analizlerinin yanında çatışma yönetiminde kullanılan Davranış Bileşenleri Tablosu (grup ve bireysel), Yaşam Stili Haritası (grup ve bireysel), BOD Eş İlişkileri (grup ve bireysel) , BOD Çocuğunuzla İlişkiniz (grup ve bireysel), BOD Ebeveyninizle İlişkiniz ve BOD Öğretmen İlişkileri raporları kullanılır.

Nöral Çeşitlilik tanısı olan 16 ve üzeri çocuklar ile BirkmanND raporu uygulanır.

Program ebeveynin kendine özel bir süreç olarak veya Birkman Türkçe Akademi Ebeveyn Okulu’nun grup çalışması olarak gerçekleşir.

  1. Aile Şirketleri Okulu:

Aile şirketlerinde çalışan aile üyelerinin ve şirkette çalışmaya başlayan/başlayacak yeni neslin en yüksek oranda fayda sağlayacağı Birkman Türkçe Akademi programıdır.

Aile Şirketlerinin en büyük handikaplarından biri aynı anda hem aile ve hem de şirket olmaktan geçer. Evdeki, çocukluktaki yaşanmışlıklar, aile büyüklerinin bazı kaygılarını ev ve iş hayatında dengeleyemeden deneyimlemesi ve bu kaygıların sonuçlarını kurumun tüm çalışanlarına da sağlıksız bir şekilde yansıması, bunun kurumun başarına olduğu kadar aile ilişkilerine ve sonucunda tüm kurumun (aile veya değil) çalışanlarının gelişim ve başarısını engellemesi, dönüşüme ve değişime ayak uydurmada çok geç kalınması gibi birçok neden ve sonuç sayabiliriz.

Birkman Türkçe Akademi Aile Şirketleri Okulu, beraber çalışan ve çalışacak olan aile üyelerinin hayata, işe, göreve, kendi şirketlerine bakış açılarındaki farklılıkları, farklılaşan ihtiyaçlarını, güçlü yanlarını ve stres davranışlarını çatışmadan, sağlıklı ve yapıcı bir şekilde ifade edebilmelerini sağlar.

Tüm Aile Şirketleri, Birkman Türkçe Akademi Üyesi olarak veya üye olmadan Aile Şirketleri Okulu’ndan yararlanabilir.

Birkman Türkçe Akademi Aile Şirketleri Okulu’na bir sonraki yazımda daha detaylı olarak değineceğim.

Kendinize, ailenize, aile şirketinize, ilişkilerinize ve çocuğunuzun geleceğine yatırım yapmaya hazırsanız Birkman Türkçe Akademi Aile Şirketleri Okulu veya Ebeveyn Okulu programlarından size uyanı seçerek 25.12.2023 tarihine kadar geçeli açılış özel indirimden yararlanabilirsiniz.

Programlar ve bireysel üyelik hakkında sorularınız ve kurumsal üyelik, kurumsal programlar, Birkman Metodu eğitimleri ve sosyal sorumluluk projeleri için 0535 899 9570’den veya [email protected] adresinden bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 

No Comments

Post A Comment