Algıların Hapishanesinden Kaçış Sanatı Q&A

Dünyaya hangi pencerelerin, hangi lenslerin arkasından baktığımız tüm yaşamımızı etkiliyor. Çünkü algılarımız bizi “gerçekte olanı” yorumlamaya, yorumlarımız ise bizi “gerçek bu” demeye götürüyor. Oysaki gerçek “bizim algıladığımızdan çok farklı” olabilir. Mesleki ve özel yaşantımızı bırakın kendimizle kurduğumuz münasebeti bile biz fark etmeden yönetiyor ve yönlendiriyor. Bakış açını değiştir hayatın değişsin doğru bir slogan olmakla beraber değiştirmemiz gerekenin ne olduğunu, zaten göremediğimiz kör noktaların nerede olduğunu bilmeden değiştirmeye çalışmak zaman kaybı olmaz mı? Öncelikle algılarımızın bizi nasıl yönlendirdiğini analiz etmemiz gerekmez mi?

İster mesleki yaşamınızda isterse de özel yaşantınızda farkındalıkla, gerçekte olanla ve durum ne kadar stres verici olursa olsun onu yönetebilecek davranışsal donanımla hareket etmek isteyen herkese açık bir eğitim ile 2022’de karşınızda olacağımı duyurdum.

Videoyu paylaşmamım hemen sonrasında e-mail ve mesaj kutum sorularla dolup taşmaya başladı. Ne zaman başlıyoruz? Sadece İletişim Davranış Bileşenini mi çalışacağız? Yapı Davranış Bileşenini yorumlarken zorlanıyorum, onu da işleyecek miyiz? Bazı profilleri yorumlamakta zorlanıyorum, gerekli derinliği yaratamadığımı düşünüyorum bu konuda bu eğitim bana yardımcı olur mu? Ve daha birçok Birkman Metodu, davranışa yansımaları, stres yönetimi, liderlik yetkinliklerinde kullanımı, koçluk seanslarında kullanımı, ilişki yönetiminde kullanımı üzerine soru aldım. Bu beni özellikle Birkman Kullanıcıları Ülke Bölge Lideri olarak inanılmaz derecede mutlu etti.

Tabii bir yandan da bu kadar ihtiyaç olduğunu keşke daha önce fark etseydim demedim değil. Ama her şeyin bir zamanı varmış.

Şimdi gelelim en çok gelen ortak soruların cevaplarına.

Bazı profilleri yorumlamakta zorlanıyorum, gerekli derinliği yaratamadığımı düşünüyorum bu konuda bu eğitim bana yardımcı olur mu?

Tabii ki yardımcı olur. Davranış Bileşenleri adı üzerinde bileşendir. Birbirleri ile ilişkilerinin davranışa yansımalarını ancak Birkman Dilinde derinleşerek öğrenebiliriz. Böylece skorların rakamsal değerlerini diğer skorların nasıl aşağı veya yukarı çektiğini bir profile baktığımızda görebilir hale gelebiliriz. Bu eğitimi yaratmamdaki iki nedenden biri de bu durum zaten. Birkman Metodu’nu danışmanlık, koçluk veya eğitimlerinde kullanırken süpervizyon ihtiyacı duyanların ortak ihtiyacını karşılarken birbirlerinden de öğrenmelerine katkı sağlamak.

Birkman Türkçe Bloğunu takip edenler bilir ben yaşanmış örnekler vermeyi çok severim. Bir koç arkadaşımız farklı zaman dilimlerinde 3 farklı profilde zorlandığını belirterek süpervizyon talebinde bulunmuştu. Üçüncü profili de gördüğümde kafamda bir ışık yandı. O 3 profilin de ortak bir özelliği vardı. Koç arkadaşımızın kendi kör noktalarında kalmaları. Kendi kör noktalarında ve kendi Birkman profilinde ustalaşmadığı için yorumlamada da ilişkilerinde düştüğü algı tuzaklarına düşüyordu. Çünkü bizler de aynı Davranış Bileşenlerimiz gibi bir bütünüz, seansta farklı, kafede farklı, evde farklı ihtiyaçlara ve algı filtrelerine sahip değiliz. Ancak farkındalık, öz disiplin ve antrenman ile “yönetmekte” ustalaşabiliriz.

Program ne zaman başlıyor? Kaç gün/saat sürecek?

Program Ocak 2022’nin ilk Salı akşamından itibaren her ayın ilk Salı akşamı saat 19.30- 21.00 arası online olarak gerçekleşecek. Katılımcıların verim alabilmesi için maksimum 10 kişi ile sınırlı olacak. O nedenle yerinizi ayırtmayı unutmayın!

Ayrıca programda sadece ihtiyacınız olan başlıklara katılabilme özgürlüğüne sahipsiniz. İletişim Davranış Bileşenine katılmak istediniz ama Otorite Davranış Bileşenine hakim olduğunuzu düşünüyor ve ihtiyaç duymadığınıza inanıyorsanız o zaman sadece İletişim başlıklı oturuma katılabilirsiniz. Organizasyonel Odak’ı tekrar gözden geçirsem fena olmaz ama Yaşam Stili Haritası’nı tekrar dinlememe gerek yok diyorsanız dilediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz oturuma katılabilirsiniz. Kayıtlar her oturum için özel olarak yapılacaktır. Önceden yerinizi garantilemek için kayıt formunda ilgi duyduğunuz alanları işaretleyerek yerinizi garantileyebilirsiniz.

Sadece İletişim skorunu mu işleyeceksiniz? Diğer hangi konular olacak?

Her Salı’nın konusu farklı olacak. Kayıt formunda en çok ilgi gören başlıklar ve raporlara öncelik vermeye dikkat edeceğim. Birkman dilinde de olduğu gibi skor dediklerimiz aslında bir bütünün, insan bütünün parçalarıdır. Tek başlarına aslında çok fazla bir anlamları yoktur. Bu nedenle programın asıl faydası Davranış Bileşeni Skorlarının kendi aralarındaki ilişki ve algoritmasının davranışa olan etkisini anlamak ve yorumlamak olacaktır. İletişim esnasında bazen Otorite, bazen Özgürlük, bazen de Kabullenme veya Yapı skorunun Güçlü Yanlar veya Stres Davranışları tarafından davranabiliriz. Perspektif Skoru bazen hiç umulmadık şekilde skorların rakamsal değerlerini farklı yere çekebilir. Farkındalık ve değişim yaratmak için öncelikle bu gizli ilişkileri yorumlamakta ustalaşmak gerekir.

Her oturumda farklı Davranış Bileşenlerinin olduğu kadar Organizasyonel Odak, İdeal Çalışma Stili, Yaşam Stili, Liderlik Stili, Satış Stili Haritası, Grup Raporları ve Grup Raporlarının Yorumlanması, BOD Raporlarının Türkleştirmesi tamamlanan başlıklarına da değineceğiz. Başlıkları formda işaretlediğiniz rapor ve ileri seviyede öğrenmek istediğiniz alanlar belirleyecektir. Kısacası aslında İletişim’den sonra konumuzun ne olacağı da siz belirleyeceksiniz.  

Şirket sayesinde Birkman ile tanıştım, ancak bir günlük yapıldı ve sonrasında da konuya çok eğilmedim. Faydasının olduğunu çevremden biliyorum, bu eğitime mi katılmalıyım? Bireysel danışmanlık mı almalıyım?

Bir sürü benzer durumla karşılaştığım için bu eğitimi açmamın ikinci nedeni de bu durumdu. Tozlu raflara kaldırılmış ve unutulmuş bir araç. Bu durumda hissedenler bu eğitime konu başlıklarına gör katılarak kendi profillerindeki kör noktalarını, stres davranışlarını, algı filtrelerini hatırlayabilir ve ona göre bir gelişim ve değişim yolduğu planlayabilirler. Özellikle Davranış Bileşenleri ve Yaşam Stili Haritası ile ilgili oturumlar aynı zamanda öz farkındalığı arttırmak, stres yönetimi becerisi elde etmek için yol gösterici olacaktır. Eğer daha hızlı ilerlemek isterseniz her zaman bireysel olarak da seans talebinde bulunabilirsiniz.

Her iki deneyiminde yeri ve avantajları farklıdır. Gruplarla öğrenmenin yeri ve farkındalığa etkisi farklı, bireysel bir keşif yolculuğuna çıkmanın keyfi farklıdır.

Ayrıca bu eğitim sadece danışman, koç ve eğitmenlere özel değildir. Birkman Metodu zaten bir önceki soruda açıkladığım gibi öncelikle kendi profilinizi yorumlayabilmek, kendi algı filtrelerinizin farkına varmak ile yaşamda ustalık kazandıran bir analiz yöntemidir.

Katılmak için ne mi yapmalısınız?

Kayıt Formu linkindeki katılım formunu doldurarak İletişim Davranış Bileşeni oturumuna katılım sağlayabilirsiniz.

Her oturum için ayrı kayıt açılacaktır. Bu sayede sadece ilginizi çeken başlıklara katılma özgürlüğüne sahip olacaksınız. Ancak ilk formda tüm ilginizi çeken başlıkları işaretleyerek bir sonraki oturumların öncelik verilecek konularını da belirleyebilirsiniz.

Kendi davranışlarınıza, algılarınızın sizi siz fark etmeden nasıl yönetebildiğini fark etmeye ve onları yöneterek Algılarınızın Hapishanesinden Kaçmaya hazır mısınız? 

 

No Comments

Post A Comment