Birkman Metodu İlgi Alanları (4)- Artistik

Birkman Metodu İlgi Alanları arasında Artistik skorunu yüksek görenlerin ilk tepkileri genellikle “çok şaşırdım, çöp adam bile çizemem ben” veya benzeri şekilde oluyor. Artistik skorunun sanatsal bir beceri veya yetenek sahibi olmakla ilgili olduğu düşünülüyor. Ancak durum böyle değil. Artistik skoru yüksek olanların erken yaşta sanatsal aktivitelere yönlendirilmesiyle bu becerileri geliştirmeleri, düşük olanlara oranla ilgileri olduğu için daha kolay olabilir, ancak illa sanatsal yetenekleri olduğu anlamına gelmez.

Artistik skorunu görselliğin, estetiğin ve yaratıcılığın skoru olarak tanımlayabiliriz. Artistik skoru yüksek kişiler, düşük olanlara oranla gördükleri şeylerin cins, form, şekil, yüzey ve renkleri gibi görsel özelliklerine karşı daha hassastırlar. Sadece bir resime bakarak saatlerce hikayeler anlatabilirler. Yüksek skora sahip kişiler için materyallerin formu, fonksiyonundan çok daha önemli olabilir.

Aynı zamanda yüksek Artistik skoruna sahip kişilerin gözlem yeteneği ve görsel hafızası da yüksektir. Bu nedenle onlara bir şey anlatırken veya öğretmeye çalışırken görsel araçlar kullanmak, konudan veya ortamdan kopmadan anlatılan şeyi öğrenmelerini kolaylaştırır.

Örneğin mağazacılıkta, müşterinin gözünde çekicilik yaratacak küçük dokunuşları yapabilecek olanlar Artistik skoru yüksek olanlardır, çünkü müşterinin gözünden ortamı, ortamın çekiciliğini ve estetiğini değerlendirmek konusunda çok iyilerdir.

Tüm bunların yanında Artistik skoru yüksek olan çalışanların performansını etkileyen önemli faktörlerden biri de çalışma ortamının görselliğidir. Artistik skoru yüksek bir ekibiniz varsa mutlaka ofis ortamına estetik dokunuşlar katmanız gerekir, bu çalışanların performansını doğrudan olumlu şekilde etkiler.

Artistik skoru yüksek bir öğrenciyseniz eğer ve üniversitede bölüm seçme aşamasındaysanız görsel sanatlar, reklam, grafik dizayn, mimari, fotoğrafçılık, dekorasyon gibi alanları araştırmaya başlamanızı tavsiye ederim.

Eğer Artistik skorunuz ile beraber Mekanik skorunuz da yüksekse endüstriyel tasarım ve ilgili alanlara yönelmeniz faydalı olabilir. Eğer beraberinde Dış Mekan Aktivitesi skorunuz da yüksekse mimarlık ve özellikle peyzaj mimarlığı alanını araştırmaya başlayın derim. Eğer beraberinde İkna skorunuz yüksekse mutlaka reklam ve halkla ilişkiler gibi alanları listenize almanızda fayda olabilir.

Eğer Artistik skorunuzla beraber İdari İşler ve/veya Sayısal skorunuz yüksekse finans, ekonomi gibi alanlara yönelmeniz çok normaldir, ancak meslek hayatına atıldığınızda sanatla ilgili bir sektörden başlamak kariyerinizde çok kısa zamanda ve keyifle başarı göstermenizi sağlayacaktır.

Bu arada yüksek Artistik skoruna sahip kişilerin, özellikle görsel hafıza ve gözlem yeteneğinin yüksek olmasının çalışma ve sosyal hayatlarında büyük bir avantaj sağlamasının yanında, görselliğe yükledikleri anlam bazen çok büyük bir dezavantaja da dönüşebiliyor. Gözlerine uyumlu, iyi görünümlü ve estetik görünmeyen birey ve/veya ortamları yargılamakta aşırı aceleci davranabiliyor ve fırsatları kaçırabiliyorlar. Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Sizin Birkman Metodu İlgi Alanları skorlarınızdan hangileri yüksek? Yüksek ve düşük skorlarınız hayatınızı ve performansınızı nasıl etkiliyor? Doğru bir meslek ve sektör seçtiğinizden emin misiniz? Seçimlerinizi farkındalıkla yapmak için sizin de Birkman Metodu skorlarınızı görmek isterseniz bana [email protected] veya 0535 899 9570’den ulaşabilirsiniz.

No Comments

Post A Comment