İnsanların sizi kendi pencerelerinden nasıl görüyor olabileceklerini öğrenmeye hazır mısınız?

Bir psikolog ve insan kapitali yönetimi uzmanı olarak Birkman Metodu ile ilgili beni çok çeken şey ihtiyaçlardan çok algılar ve “algılandığını sanmalar” analizleridir. Canlı yayınlarımı izleyenler dört farklı renkte taktığım gözlüklerimi bilirler. O renkler ve gözlükler bizlerin kendi dünyayı algılama stilini, filtrelerini simgeliyor. Bazılarının farkında olduğumuz ve bazılarının da farkında olmadığımız algı filtrelerimiz.

Bu algı filtrelerini bilmek, benimsemek ve onların bizi değil bizim onları yönettiğimiz bir bilinçli farkındalık sistemi yaratmak stresimizi ve ilişkilerimizi yönetmemizi sağlıyor. Sürekli başımıza geldiğini, karşımıza çıktığını sandığımız, bizi strese sokan, motivasyonumuzu düşüren, yaşam kalitemizi azaltan şeyleri yönetme becerimizi güçlendirmemizi, yani Duygusal Zekamızı geliştirmemizi sağlıyor. Tabii bu bir günde olmuyor, bunun için öz disiplin ile çalışmamız gerekiyor.

Bir de benim adına “algılandığını sanmalar” dediğim kısım var. Birkman Metodu dilinden “İlişkisel Engelleyiciler Analizi” ve Duygusal Zekâ kavramlarının dilinden de “sosyal farkındalık ve ilişki yönetimi” becerisi.

En kısa ve basit haliyle niyetimizin dışında algılandığımız durumların analizi. İyi bir şey yaptığımızı, sağlıklı iletişim kurduğumuzu, açık ve net davrandığımızı “sandığımız” ama karşımızdakilerden beklediğimiz tepkiyi alamadığımız durumların analizi. Kısacası nasıl algılandığımızı yönetmemizi sağlayacak alet çantamız.

Özellikle pandeminin getirilerinden biri olan online çalışma ortamında henüz kendimizin bile farkında olmadığımız ilişkisel engelleyicilerimizi bilmek ve yönetebilmek ne kadar büyük önem taşıyor değil mi? İletişim kazalarının, yönetmekte zorlandığımız çatışmaların önüne geçebilmek, farklılıklarımızı bir çatışma nedeni olmaktan çıkartıp organizasyonel bir avantaja çevirebilmek ne kadar büyük bir özgürlük, motivasyon ve başarı kaynağı olabilir değil mi?

Önümüzdeki günlerde kendinizi bir dinleyin, ilişkilerinizi mercek altına alın. Niyetiniz bu olmasa da kaç kere yanlış anlaşıldınız? Performansı arttırmak için verdiğiniz bir geri bildirim nasıl sonuç verdi? Size verilen geri bildirimleri nasıl karşıladınız? Sadece iş ilişkilerinize değil günlük yaşamınıza da odaklanın. Evde veya iş (online/offline) yerinde kendinizi psikolojik olarak ne kadar güvende ve rahat hissediyorsunuz?

Birkman International ile aynı anda ülkemizde de “İş Yerinde Birkman: Göz Göze Gelemediğimiz Zaman” serisi indirimi kapsamında Birkman Metodu Grup Dinamikleri Analiz ve Workshop’u ve İlişkisel Engelleyiciler Analizi 7 Ağustos 2021 tarihine kadar %50 indirim ile sunulmaktadır. İndirimden bireysel veya kurumsal olarak yararlanmak için [email protected] veya 0535 899 9570’den bilgi talep edebilirsiniz.

Birkman Metodu Yaşam Stili Haritası, Grup Dinamikleri, Liderlik Stilleri, Satış Stilleri, Ön İzleme Raporu ve BOD raporlarının Türkçeleştirmesi NEY Danışmanlık ve Eğitim tarafından tamamlanmıştır. Türkçeleştirme süreci, Birkman Metodu analiz ve raporları, koçluk ve insan kapitali yönetimi anlanlarındaki kullanımı hakkında bilgi almak için yukarıdaki telefon veya e-mail adresinden bizlere ulaşabilirsiniz. 

İlişki içinde olduğunuz insanların sizi kendi pencerelerinden nasıl görüyor olabileceklerini öğrenmeye hazır mısınız?

No Comments

Post A Comment