Kendinizle Ne Kadar Mutlusunuz?

Mesleki ve yaşamsal ilgi alanlarınızın ve kendinizle olan iç ilişkilerinize ne kadar etki ettiğinin gerçekten farkında mısınız? Motivasyonunuzu, performansınızı ve ilişkilerinizi nasıl etkilediğini biliyor musunuz?

Türkçeleştirmesini yapmış olduğum Ön İzleme Raporu’nun da içinde bulunan, ayrı olarak da kullanılabilen İlgi Alanları Raporu kendinizi tanımanızda Davranış Bileşenleri ve Organizasyonel Odak raporları ile birleşerek bir tamamlayıcı görevi görür.

On farklı kategori altında toplanan İlgi Alanları, öz motivasyonunuzu yönetmenize, fiziksel ve zihinsel enerjinizi korumanıza yardımcı olurken mesleki seçimlerinizde de size ışık tutar.

Bir kişisel keşif çalışmasında Dış Mekân Aktivitesi skoru İlgi Alanları arasında en düşük seviyede olan bir finans müdürü, eşi ile ayda en az iki kez uzun doğa yürüyüşlerine katıldığını, bundan büyük keyif aldığını ve raporun doğru sonuç vermediğini düşündüğünü söyledi. Yaz aylarında imkân buldukça kamp yaptıklarını ve doğada olmanın aile yaşantılarının olmazsa olmaz bir parçası olduğunu dile getirdi. Bu sırada iş arkadaşları aralarında gülüşmeye ve fısıldaşmaya başladırlar.

Bu konuya eğildiğimizde, gülüşen ve fısıldaşan arkadaşları “ne zaman doğa yürüyüşüne çıksan o Pazartesi gününü bize dar ediyorsun, yorgun, huysuz ve mutsuz oluyorsun, bizce bu skorlar her şeyi açıklıyor” dedi.  Kadın çok şaşırmıştı. Aynı ofisi paylaştığı arkadaşlarının bu şekilde düşündüğünü bilmiyordu, hatta yorgunluğunun ve performans düşüklüğünün nedeninin kendisine uygun olmayan bir hobi yüzünden olabileceğini de hiç hesaba katmamıştı. Biraz daha derine indiğimizde ve skorları üzerinden konuşmaya başladığımızda müzik dinlemenin ve kitap okumanın ona çok daha iyi geleceğini gördük.

Programın devamında yaptığımız koçluk seanslarında eşinin bu duruma biraz içerlediğini ancak hafta sonlarını konsere giderek veya sakin bir şekilde kitap okuyarak geçirdiğinde “kendisi ile” çok daha mutlu olduğunu belirtti. Eh tabii iş arkadaşlarından da konuyla ilgili aldığı olumlu geribildirimler de onu çok mutlu etmişti.

İlgi Alanları sadece hobilerinizi mi etkiler? HAYIR.

Örneğin, Bilimsel İlgi Alanı skoru ne kadar meraklı olduğunuzun, mantığını anlamadığınız şeylere nasıl yaklaştığınızın ve ne kadar sorgulayıcı bir yapıda olduğunuzun bilgisini verir.

Çalıştığınız kurumda yeni bir döneme giriliyor, inovasyona gidiliyor, değişim veya kurumsallaşma süreci yönetiliyorsa, görev tanımlarınız veya kullandığınız araçlar değişiyor, iş yapış şekliniz farklılaştırılıyorsa ve sizin Bilimsel skorunuz yüksekse çok dikkat etmek gerekir. Değişime ve gelişime ne kadar açık olduğunuz farklı bir konu, katkı sağlayabilmek için ihtiyaç duyduklarınız bambaşka bir konu.

Bilimsel skoru yüksek bir birey neyin, ne nedenle yapılması gerektiğini, yapılmayanların hangi gerekçe ile yapılmadığını bilmeye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç giderilmediği sürece değişime ve gelişime açık olması bir şey ifade etmez.

Aynı şekilde, çocuğunuz “niye? Ama niye? Ama neden?” diye üst üste sorduğunda sizinle inatlaştığını düşünüyorsanız, çok yanılıyor olabilirsiniz. Muhtemelen çocuğunuzun Bilimsel skoru yüksek çıkacaktır. Anlamadığı, mantığına oturtamadığı durumları anlama çabasını yanlış yorumluyor olabilir ve gelişim çağındaki çocuğunuzun ileride çok işine yarayarak olan muhakeme yetisini yok etmesini (fark etmeden) talep ediyor olabilirsiniz.

Şimdi bir düşünün siz kendiniz ile ne kadar mutlusunuz? Gerçek İlgi Alanlarınızı keşfederek öz farkındalık ve yaşam kalitenizi arttırmayı istemez misiniz?

No Comments

Post A Comment