O PUANI ALABİLİR MİYİM? PUANIM TUTAR MI? PUANIM NEREYE YETİYOR?

Mühendis mi olsam? Tıp mı okusam? Öğretmen mi olsam? Dijitalleşen dünyada diğer seçeneklerim neler?Ancak puanlar geldiğinde, tek soru kalıyor…

Daha önce de söylediğim gibi eğitim bilimci değilim ancak bir psikolog olarak bu sistemin öğrenci ve veliler üzerindeki etkisinin sadece maddi ve manevi bir stres kaynağı olmadığını görebiliyorum.

Örneğin değişen sınav tarihi bile öğrencilerin motivasyonlarını ve ailelerinin yaşantılarını çok farklı şekillerde etkiledi.

Bu ortamda bir de sınav sonrasında, puanlar geldiğinde ne yapacağını bilememek, çoğu öğrenci için sınavın kendisinden daha stres verici.

Eğer fikirler havada uçuşuyor, bir gün inşaat, öbür gün bilgisayar, sosyal medyayla ilgili birşey veya işletme, yok belki psikoloji veya sosyoloji olabilir diyorsanız. Yeni dünya mesleklerini tanımıyorsanız, puanlar geldiğinde kafanız tamamen karışıyor. Hedefe, geleceğe ve başarılı bir kariyere değil, puana odaklı bir seçime yöneliyorsunuz.

Çoğu öğrenci bu süreçte profesyonel bir yardım almadığı için de arkadaşlarından, sosyal medyadan, hatta bazen sadece üniversitenin ismi ile ilgili kendi önyargısından etkilenerek yanlış kararlar veriyor. Meslekleri ve değişen dünyadaki geleceğe yönelik iş alanlarını tanımadığı için kendisini sınırlıyor.

Bu kadar değişkenin ve belirsizliğin olduğu bir ortamda da, öğrenci ve veliler önceliği hep sınavın kendisine ve puana veriyor.

Puanlar belli olduğunda seçeneklerimizi doğru değerlendirebilmek için mesleki ve motivasyonel ilgi alanlarımızı, ideal çalışma ortamımızın nasıl olduğunu ve güçlü yanlarımızı bilmek bizi sadece başarılı kılmaz, mutlu bir yaşantıya sahip olmamızı da sağlar.

Hedefini belirlemek, geleceğine yön vermek ve doğru mesleki tercihleri yapmak isteyen tüm öğrencilere Birkman Metodu Meslek Seçimi ve Kariyer Yönetimi Raporları ile öğrenci koçluğu ve üniversite tercih danışmanlığı, tercihlerin son gününe kadar %40 indirimli. Bilgi ve randevu için [email protected] veya +90 535 899 9570.

No Comments

Post A Comment