Dünyada ve Türkiye’de Birkman Metodu

Dünyada Birkman Metodu günümüz tarihi itibari ile 4000+ sertifikalı danışman ile 50,000,000+ bireye uygulanmış ve her girdiğimiz dakikada bu sayının arttığı, 65+ yıl deneyime ve bilimsel araştırma sonuçlarına sahip bir yöntemdir.

Aynı zamanda Birkman Metodu kültürler arası sorunsuz işleyen ve dünya normuna sahip tek yöntemdir. Belirli aralıklarla bu norm çalışmaları tekrarlanmakta ve ülkelerden gelen veriler arasında dünya normu ile çatışan sonuçlar bulunmamaktadır. Bu sebeple Birkman Metodu test ve raporları, kültürel uyarlama veya kültürel norm çalışmaları gerektirmeyen tek yöntemdir.

Birkman Metoduna ait başka bir özellik ise; bireyler yaşamsal fonksiyonlarını etkileyen çok ciddi bir travma yaşamadıkları sürece sonuçların 20 yıl boyunca geçerli olmasıdır. Bu sayede kurumlara maliyet ve zaman ekonomisi sağlar.

Birkman Metodu dünyada NASA, Wal-Mart, Coca Cola, Apple, IBM, ING, HP gibi devlerin insan kapitali yönetimi süreçlerine ait farklı alanlarda, Kanada Savunma Bakanlığı, Amerikan askeri birimlerinde stratejik konumlandırmalarda, Kore hükümeti tarafından işsizliğe çözüm getirmek amacıyla ve Harvard, Stanford gibi üniversitelerde hem üniversite personelinin gelişiminde hem de liderlik gelişim programlarında kullanılmaktadır.

Birkman Metodunun en önemli özelliklerinden bir başkası da sadece bir test veya kişilik envanteri olmamasıdır. Beraberinde bir danışmanlık, koçluk ve eğitim metodolojisi taşıdığı için kurumlara ve bireylere bütüncül bir yaklaşım sunar.

Türkiye’de Birkman Metodu 2009 yılında tek bir danışman ile kullanılmaya başlandı. 2013 yılı itibari ile sertifikalı danışman sayısının artması, 2014 yılında test ve raporlarının Türkçeleştirme sürecini yönetmeye başlamam ile Birkman kullanımı artmıştır ve artmaya devam etmektedir. 2016 itibariyle Türkiye’de sertifikalı danışman sayısı 6’ya ulaşmıştır.

2016 yılı sonu itibari ile Birkman Metodu testi, BOD raporuna ait 30 başlık, Grup raporları, Liderlik Stilleri Haritası raporlarının Türkçeleştirmesi ve Ön İzleme raporunun Türkçe düzeltmeleri tamamlanmıştır.

No Comments

Post A Comment