İş Yerinde Eleştiriler İle Yapıcı Bir Şekilde Nasıl Başa Çıkılır?

Bu yazı https://blog.birkman.com/deal-with-criticism-in-the-workplace adresinden alarak Türkçeleştirildiğim bir yazıdır. Ekte yazarı Amelia Smith hakkında da bilgi bulabilirsiniz.

İster ev ister iş yaşamınızdaki alışkanlıklarınıza dair olsun, eleştirileri karşılamak güç olabilir. Hatta, eğer patronunuzdan veya iş arkadaşınızdan ve tamamen beklenmedik bir şekilde geliyorsa daha da zor olabilir.

İş yerindeki eleştirilere karşı ilk duygusal tepkinizin ne olduğundan bağımsız olarak, işin püf noktasını aklınızda tutup soğukkanlılığınızı korumak çok büyük önem taşır. Beklenen veya beklenmeyen eleştiriler kişisel gelişime yön verir. Bu kişisel gelişimin belirleyici faktörü, sizin bu geribildirim ile nasıl başa çıktığınızda yatar. Aşağıdaki ipuçları, eleştirileri olumlu ve kazanım çıkartacak bir tutumla alabilmek için size yardımcı olabilir.

Yapıcı ve Yıkıcı Eleştiriler Arasındaki Farkı Anlamak

Bütün eleştiriler eşit değildir, yapıcı ve yıkıcı eleştiriler arasında ciddi ayırım yaratan farklılıklar vardır.

Yapıcı eleştiriler gelişim ile iç içe geçmiştir:

  • Yüceltir
  • Performansı yönlendirir
  • İnsanları güçlendirir

Bir iş arkadaşın şunu demesi bir örnek olabilir, “Firmanın aldığı yeni aracı kullanarak raporlarında daha doğru ve hızlı sonuçlar alabilirsin.”

Yıkıcı eleştirilerin etkisi genellikle tam tersi yönde olur:

  • Gurur kırar
  • Motivasyonu yok eder
  • Aşağılar

Eğer aynı iş arkadaşı yapıcı yerine yıkıcı bir eleştiride bulunuyor olsaydı, şu şekilde duyulabilirdi “sadece yeni online aracı denemekten çok korktuğun için raporların çok yavaş çıkıyor ve içinde bir sürü hata oluyor.”

Mesaj yapıcı bir şekilde verilmiş olsa bile, siz hâlâ aşırı negatif bir tepki verebilir ve  onu yıkıcı bir güce çevirebilirsiniz, veya tam tersi de geçerli olabilir. Eğer geribildirimi kendiniz veya karşınızdaki hakkında bir şeyler öğrenmek için kullanıyorsanız, o zaman yapıcı olabilir. Eğer siz, eleştiriyi kendinizi hırpalamak, başarısızlık veya gücenme duygusunu beslemek için kullanıyorsanız, o zaman önemli iş yeri ilişkileri açısından acı verici şekilde yakıcı olabilir.

Profesyonel Ortamlarda Eleştiri Kabul Etmek

Geribildirim konuşmaları, kırılganlıklar ve yanlış anlaşılmalar için bolca alan barındıran, zor konuşmalar olabilir.

Yapıcı bir diyalog için ilk adım dikkatlice dinlemektir. Konuşan kişinin vücut dili kadar kelimeleri kullanarak söylediklerine de ciddi oranda dikkat edin. Verilen mesaja odaklanın, özümseyin, sonra da mesajı kendi kelimeleriniz ile konuşan kişiye tekrar edin.

Kişilerarası bu tipteki ilişkiler zor olabilir, ancak aşırı uçlardaki sonuçlara varmamaya veya abartmamaya dikkat edin. Örneğin, patronunuz raporlarınızda işi olumsuz yönde etkileyebilecek bazı hatalar olduğundan bahsettiğinde, bu mesajı sizin verimli bir çalışan olmadığınız yönünde tercüme etmeyin. Aklınızın korku ve kaygı filtrelerinden geçirerek söylediklerini değil, neyin söylendiğini dinleyin.

Eğer ne söylediğinden emin olamıyorsanız veya mesaj açık değilse, soru sorun. Örneğin, eğer patronunuz raporlarınızdaki bazı hatalardan bahsediyorsa, hataların ne olduğunu, ne sıklıkta olduğunu ve ilerleyen zamanda olmamasını nasıl garanti altına alacağınızı sorabilirsiniz.

Eleştirinin kendisini anladığınızda, yapıcı mı yıkıcı mı olduğunu değerlendirin. Cevabın bir kısmı sizin eleştiriyi nasıl aldığınıza, ancak başka bir kısmı da nasıl verildiğine bağlı olur. Bir patronun kendi odasında baş başayken, sakin ve saygılı bir şekilde raporlarınızdaki hatalara değinmesi ile bir meslektaşın, personel toplantısının ortasında sunumunuzu bölerek sert yargılarda bulunması birbirinden çok farklıdır.

Aldığınız eleştirinin tipini değerlendirmek ne kadar ağırlığı olduğunu belirlemenize yardımcı olacak olsa da, eleştirinin neredeyse hiç ağırlığı olmasa bile düşüncesizce davranmayı gerektirmez. Her durumda, karşılık verme veya tartışma dürtüsüne direnin, bunun yerine saygı içeren bir konuşma yapın. Korumacı tepkiler vermek veya karşı atağa geçmek hiçbir zaman işleri iyiye götürmez, aksine daha kötü yapabilir.

Kişisel Gelişim Fırsatı Olarak Görün

Geribildirim konuşması bitip yerinize döndüğünüzde, bu hiç yaşanmamış gibi davranmaya çalışmayın. Eğer geribildirimi görmezden gelirseniz, bir gelişim fırsatını kaçırmış olursunuz. Bunun yerine, eleştirilen konunun nedenlerini ve ne söylendiğini tekrar değerlendirin. Raporlarınızdaki hatalar örneğinde, sebep yeni online aracı denemekten veya herhangi bir değişimden korkmanız olabilir.

Ayrıca, sizce geçerli bir eleştiri olup olmadığını düşünün. Eğer geçerliyse harika, artık gelişim için bir alanınız olduğunu biliyorsunuz.

Eğer eleştirinin adil olduğu konusunda ikna olmadıysanız, diğerlerinin fikrini alın. Eğer onlar da geribildirimi veren kişi ile aynı fikirdeyse, etrafınızdakilerin sizin bir kalıp davranışınızı fark etmiş olduklarını ve bunun dinlemeye değer olduğunu idrak etmeniz çok büyük önem taşır. Gelişim planlamanız bu eleştiriden ne öğrendiğinizi ve gelecekteki yaklaşımınızı değiştirmek için atacağınız adımları içermelidir. Örneğin, toplantılara sürekli geç kalıyorsanız telefonunuza veya takvim tuttuğunuz yerlere sizi toplantıya yönlendiren bir uyarı sistemi ekleyebilirsiniz.

Diğerleri aldığınız geribildirim konusunda hemfikir değillerse veya çok sert bir şekilde ifade edildiğini düşünüyorlarsa bile, yine de bir karşı atakta bulunmak istemezsiniz. Eleştiriyi düşünmek için zaman ayırın, sakinleşin ve bu konuyu konuşmak için başka bir toplantı ayarlayın. Bir patron ile böyle bir görüşme geçirmek zor olabilir, bu durumda toplantıdan önce eleştiriyi dikkatlice değerlendirin. Toplantıca kibar olun, birinin niye o şekilde düşünebileceğini anladığınızı ifade edebilir ve devamında vakalar ile destekleyerek neden gerçekten o şekilde olmadığını gösterebilirsiniz.

Herkesin ortasında ve alaya varacak sınırda verilen, doğru olmayan yıkıcı eleştirilerin olduğu en kötü senaryolardan bile ders çıkartabilir ve çalışan gelişiminiz üzerine eğilebilirsiniz. Kişiler arasındaki ilişkileri geliştirmek hiç kolay bir iş değildir, ancak doğru bir zihniyetle herkes gelişim gösterebilir ve ilerleyebilir. Soğukkanlılığınızı, açık ve derin derin düşünen zihniniz kadar koruyabilmenize bağlı olarak, mesajı ileten kişi ve hatta kendiniz hakkında da çok şey öğrenebilirsiniz.

Eleştirileri kabul etmek ve üzerine düşünmek hem profesyonel anlamda hem de takım olarak gelişimin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle eleştirileri içeren hassas diyaloglar gibi takım içi çatışma yaşanan süreçlerde kişilik envanterleri gibi araçları kullanmak çok yararlı olabilir. The Birkman Method behavioral assessment insanların sadece ne oranda duygusal ifadeler kulandığını değil, aynı zamanda karşısındakilerin ne kadar açık sözlü veya diplomatik davranmasına ihtiyaç duyduğunu da ölçer. Sizin ve çalışma arkadaşlarınızın kişilik metrislerini bilmek eleştiri yapmak ve kabul etmek konusundaki farkındalığınızı arttırmaya yardımcı olur.

Amelia Smith

Amelia, yüksek İkna, Edebiyat ve Artistik ilgi alanlarına sahip doğuştan bir pazarlamacıdır. Washington Üniversitesi St. Louise’de felsefe bölümünü bitirmiş, Texas kültürüne âşık bir Houston’lıdır. Boş zamanlarında Amelia yemek yapmayı, etkinlikler planlamayı, sanat ve iç mekân tasarımlarını içeren yaratıcı projelerle uğraşmaktan hoşlanır. Tutkuları arasında iş, ortaçağ modern mimarisini korumak ve Pitbull’u Bela bulunmaktadır.

No Comments

Post A Comment