SATIŞ STİLLERİ HARİTASI ARTIK TÜRKÇE

Bir süredir çeviri ve düzenlemelerini yürüttüğüm Birkman Metodu Türkçe versiyonu çalışmalarıma yeni bir ürün daha katıldı. Türkçeleştirme çalışmalarını tamamladığım Birkman Metodu Satış Stilleri Haritası raporuna da artık sistemlerinizden ulaşabilirsiniz.

Satış Stilleri Haritası , özellikle satış ekip ve yöneticilerinin doğru konumlandırılmasına, motivasyonlarını ve performanslarını arttırmalarına yardımcı olmak için kullanılan bir rapordur.

Rapor bireylerin satışa nasıl baktıklarının, satış alanındaki güçlü ve etkin stillerinin, performanslarını arttırmak için neye ihtiyaç duyduklarının ve stres altında nasıl davrandıklarının analizini sunarken, yöneticilerine ve kendilerine de performans yönetimi için çözümler sunar.

Satı Stilleri Haritası raporunda müşteri karşısında uzun dönemli kazanımlara odaklanarak fikir ve konsept odaklı satış yapmaktan hoşlandığı belirlenen bir satış uzmanı, hızlı tüketim araçları satması gereken bir pozisyonda doğal satış davranışı nedeniyle beklenen verimi gösteremeyecektir. Rekabet odaklı ve alıcı/satıcı ilişkilerini geliştirmeye önem veren bir başka satış uzmanı ise B to B bir sektörde beklenen verimi sağlayamayabilir. Hedef kitle veya pozisyon ile uyumlu bir stile sahip olmayan bir satış uzmanı, sadece kendi performansını değil müşteri ilişkilerinin zedelenmesine neden olarak kurumun marka değerini de olumsuz yönde etkileyebilir.

En sade haliyle düşünüldüğünde, bir ticarethaneye girdiğinizde satış görevlisinin sizinle kurduğu ilişki, selamlama tarzı veya size yaklaşımı daha o anda o ticarethaneden alış veriş yapıp yapmama kararınızı etkiler. Kötü bir izlenimle ayrıldığınız ticarethaneye bir daha girmek istemez ve aynı/benzer ürünü alabileceğiniz diğer ticarethaneleri ve markaları aramaya başlarsınız.

Satış Stilleri Haritası ürün veya servisin “yüzü” haline gelen satış uzmanlarının ve satış stratejilerini belirleyen yöneticilerinin sektörel müşteri profiline ve marka algısına uygun olup olmadıklarını, uyumlanmaları için yöneticilerinin nasıl yönlendirme yapması gerektiğini belirlemekte kullanılarak başarılı ve hatta garantili denilebilecek sonuçlar elde dilmesine yardımcı olur.

Bir düşünelim;

Satış ekibinizin sektörel müşteri profilinize uygun olduğundan emin misiniz?
Ekibinizin ürün veya servisinizi satmaya tam anlamıyla uygun olduğunu düşünüyor musunuz?
Daha etkin satış yapmak için neye ihtiyaç duyduklarını biliyor musunuz?
Zor müşteriler karşısında streslerini nasıl yöneteceklerini biliyorlar mı?

No Comments

Post A Comment