Ben Lisedeyken Sen Neredeydin?

Ben Lisedeyken Sen Neredeydin?

Üniversite öğrencileri ve yetişkin olup kariyerinde değişiklik yapmak isteyen tüm danışanlarımdan en çok duyduğum soru bu:

“Ben lisedeyken sen neredeydin?”

Eğitim sistemi doğrultusunda mesleğimizi, gelecekte ailemizden ve sevdiklerimizden daha fazla zaman ayıracağımız işi ve ortamı lise yıllarında seçiyoruz. Tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacağımız “parayı” kazanma yönteminin temellerini lise biterken atmaya başlıyoruz. Bizi toplumda ve çevremizde fikrini önemsediğimiz insanların gözünde “başarılı” veya “başarısız” kılacak olan kariyer yolumuzun ilk adımını, henüz yasal olarak birçok konuda karar verme yetkimizin olmadığı yaşlarda atıyor, geleceğimize yön verecek olan kararı veriyoruz.

Peki neye göre veriyoruz bu kararı?

Popüler meslekler, ailemizin yönlendirmeleri hatta bazen baskıları, puanımız, aile şirketimiz, rehber öğretmen veya kariyer danışmanımız…

Bu kadar önemli bir kararı bu kadar küçük yaşta vermeye zorlanmanın, hatta bunun için tüm yaşıtlarımızla yarışmak zorunda bırakılmanın acımasızlığına değinmiyorum bile. Geleceğinizle ilgili tüm bu kararları verirken ve hayıtınızı şekillendirirken emin adımlarla, sağlam temellere dayalı bir kariyer planı yapmanızı sağlayacak yöntemden bahsedebilirim.

Birkman Metodu!!!

Biri gelse, size iş tanımınızda olmazsa olmazların neler olduğunu, nasıl bir ortamda daha mutlu çalışacağınızı, nasıl bir meslek alanında olduğunuzda kendinizi daha fazla beslenmiş hissedeceğinizi, farkında bile olmadığınız ihtiyaçlarınızı anlatsa nasıl olurdu?

İşte Birkman Metodu tam da bu beklentilerinizi karşılıyor. Özellikle lise yıllarında net hedefleri olmayan öğrencilerin sınav başarısının da düşük olduğu görülüyor. Avukat mı olsan Mühendis mi? Öğretmen mi olsam Psikoloji mi okusam? Gazetecilik istiyorum ama Sinema TV mi okusam acaba? Gastronomi de olabilir ama aslında Hukuk alanına da ilgim var.

Tüm bu cümleleri lisede okuyan ve henüz ne yapacağına karar vermemiş gençlerden duydum. Çalışmalar sırasında ders başarıları orta veya düşük seviyede olanların hedeflerini netleştirdiğimizde motivasyonlarının nasıl arttığını gördüm. Tabii sadece hedeflerini netleştirmek yetmiyor, aynı zamanda aileleri ile yaptığım görüşmelerde bu stres verici süreçte öğrencilere nasıl yaklaşmaları gerektiğini, öğrencilerin motivasyonel ve ilişkisel ihtiyaçlarını da konuştuk. Kimi şimdi üniversitede kimi ise hala sınava hazırlanıyor.

Eğer henüz hedeflerinizi ve kariyer planınızı netleştiremediyseniz, “o biri” gelsin diye bekliyorsanız, size güzel bir haberim var. Birkman Metodu Türkçe raporları tanıtımları kapsamında, 31 Temmuz 2017 tarihine kadar tüm lise ve üniversite öğrencileri 2 seans Birkman Metodu Kariyer Koçluğu ve Meslek Seçimi raporlarından indirimli olarak yaralanabilecek. İndirimlerden faydalanmak veya daha fazla bilgi almak için bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

LYS’ye girecek tüm öğrencilere şimdiden başarılar dilerim.

No Comments

Post A Comment