İŞ mi? Dün Aramış Ama Ben Daha Dönemedim…

14 Ağustos 2018 saat 14.59’da Kariyer.net internet sayfasında toplam 12.670 yeni iş ilanı girilmiş (ki bu sayı her dakika değişmekte ve artmakta) ve sitenin girişinde “senin için 90.916 ilan var” gibi de bir ibare bulunmakta. Aynı şekilde Secretcv.com adresinde de İstanbul Avrupa bölgesi için 5828, Anadolu bölgesi için 4707, Ankara için 1020, İzmir için 1414, Bursa için 528 ve illerin küçüklüğü oranında azalarak devam edebileceğimiz bu kadar sayıda açık pozisyon var.

Tüm açık olanları geçip sadece bugün yeni girilen pozisyonlara baktığımızda dahi çeşitli sektörlerden müdür, yönetici, direktör, sorumlu, uzman olmak üzere her seviyede pozisyon açığı var.

Bunun yanında bir de iş arayan ve belki aylardır iş bulamayan, özgeçmişini gönderdiği yerlerden, attığı e-maillardan hiçbir dönüş alamayan büyükçe bir insan kitlesi var. İnsan Kaynakları uzmanı arkadaşlarına haber salan ve onlardan sadece “ah, vah, çok üzücü” gibi cümleleri takip eden bol şans dilekleri, Allah kolaylık versinler var.

Burada asla yadsıyamayacağımız tek gerçek piyasanın durumu. Ancak, bu kadar açık pozisyonun dolmaması ve yerine her gün yenilerinin eklenmesi de aynı piyasanın bir parçası değil mi? Hem açık pozisyonun hem de işsizlik oranının aynı derecede artması bir kariyer koçu ve danışmanı olarak bana farklı bir sorunun işareti olarak görünüyor.

Tabii sadece bu oran değil, LinledIn üzerinden günde ortalama 5 ila 8 arası cv gönderimi alıyorum. Kimi sadece eklenti olarak özgeçmişini koyuyor ve bir açıklama yazmıyor. Kimi açıklamasında “elimdeki açık pozisyonlarda değerlendirme” yapmamı talep ediyor. Kimi mesaj içeriğine uzunca kendisini anlatan bir ön yazı koyuyor. Kimi örneğin mühendis olmasına rağmen, benim şirketimde veya şubelerimde değerlendirmeye alınmayı talep ediyor.

Amacım asla bana atılan bu mesajların sahiplerini üzmek ve/veya şevklerini kırmak değildir. Amacım, onları örnek göstererek hem kendi yanlışlarından dönmelerini hem de iş arayan diğer insanlara bilmeden de olsa yardımcı olmalarını sağlamaktır.

İş arama süreci uzadıkça stres de aynı oranda ve hatta bazen katlanarak artıyor. Bu stres artışı adayları her kuruma, her açık pozisyona, her tanıdığa ve her gördükleri danışman, koç, organizasyonel gelişimci ve insan kapitali yönetimi uzmanı profiline potansiyel iş imkânı olarak yaklaşmaya yönlendiriyor. Bir süre sonra cv gönderilen yerlerin sayısı bini aşıyor, geri dönüşler ise 3-5 tane bile olmayabiliyor.

Peki bu süreç nasıl daha doğru yönetilebilir?

Öncelikle adaylar cv gönderdikleri kişi veya kurumları araştırmalı, ne alanda çalıştıklarını ve varsa açık bir pozisyon şartlarını anlamaya çalışmalıdır. İsabetli ve size uygun olması muhtemel yer/kişilere gönderilen cvlerden dönüş alma oranı çok daha yüksek olacaktır.

Özgeçmiş ve ön yazı sektöre, adayın kariyer hedeflerine ve gönderilen kurum/pozisyona göre özel olarak hazırlanmalıdır. Örneğin eğer harita mühendisi olarak iş arıyorsanız organizasyonel gelişim danışmanlığı konusunda hizmet veren bir firmaya kurumdaki açık pozisyonlarda değerlendirmek üzere diyerek e-mail atmanız halinde oradan geri dönüş alamazsınız.

Özgeçmişinizi başvuruda bulunduğunuz sektör, kurum ve pozisyon özelinde hazırladınız, nokta atışı bir pozisyon için gönderdiniz ve mülakata davet aldınız. Burada da konu kapanmıyor. Mülakat sırasında strese girerek kendisini doğru ifade edemediği, doğru cevap verme kaygısı ile hareket ederken tüm yanlışlara düştüğü için iş arayışına devam etmek zorunda kalan birçok aday var.  Bu noktada sizi mülakat sırasında en çok neyin strese sokabileceğini analiz etmek, mülakat teknikleri ve çeşitli rol playingler karşısındaki kaygı ve stres seviyenizi nasıl yönetebileceğiniz üzerinde önceden çalışmak gerekiyor.

Siz iş arayışınızda hangi noktadasınız? Özgeçmişiniz başvuru yaptığınız kurum ve sektörlere uygun mu? Doğru adreslere mi cv gönderiyorsunuz? Ön yazınız sizi anlatıyor mu? Mülakatlarda stres seviyenizi nasıl kontrol altına alıyorsunuz? Mülakat tekniklerini biliyor musunuz? Mülakatlarda sizi en çok strese sokabilecek durumları biliyor musunuz? Bu durumlarla karşılaştığınızda nasıl karşılık vereceğinizi çalıştınız mı?

Eğer bu sorulara tereddütle yaklaşıyorsanız destek almak, kariyerinizi kanıtlanmış bilimsel yöntemlerle planlayarak sağlam adımlar atmak isterseniz bilgi ve randevu için [email protected] adresinden veya 0535 899 9570 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

No Comments

Post A Comment