Hangi Bölümü Seçeceğim? Hangi Sırayla Yazacağım?

Eğer mesleki kariyerinizdeki ilk ciddi adımı atmak ve mesleğinizi seçmek üzereyseniz, derin bir nefes alın ve sonra bunun nasıl güzel bir fırsat olduğunu hatırlayın.

Hangi bölümü seçeceğiniz konusunda kafanız mı karışık? 3-4 farklı ve birbirinden alakasız görünen meslek dalına yönelmeye mi eğilimiz var? Birini seçerseniz diğerinde ne kaçırdığınızı asla bilemeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Neden bu kadar farklı görünen seçeneğe yöneldiğinizi anlamlandıramıyor musunuz?

Üniversite tercihlerinizi yaparken bilimsel bir araçtan yaralanmadığınızda elinizde olan veriler sadece başarılı olduğunuz dersler, kısıtlı meslek bilgisi, aileniz veya çevrenizdekilerin iş yaşantısına dair gözlemlerinizden oluşuyor. Üstelik bu bilgiler çoğu zaman yanıltıcı olabiliyor. Bu kısıtlı kaynaklarla verilmiş yanlış kararlar ömrünüzün çok büyük bir kısmında mutsuzluk, verimsizlik ve sonunda da geç kalmışlık yaşamanıza neden olabiliyor.

Örneğin matematik dersinde başarılı olmanız sizin mühendis olmanız gerektiğini göstermiyor. Bu sadece mühendislerde bulunması gereken bir özelliğe sahip olduğunuzu gösteriyor. Edebiyat dersinde başarılı olmanız sizin yazar veya edebiyat öğrenmeni olduğunuzda başarılı ve mutlu olacağınızı göstermiyor. Bu sadece edebiyat öğretmenlerinde bulunması gereken bir özelliğe sahip olduğunuzu gösteriyor. Kitap okumaya ve edebiyata duyduğunuz yaşamsal ilgi hukuk okumak alanındaki mesleki ilginizi maskeliyor olabilir.

Doğru tercihler yapabilmek için mesleki ve yaşamsal ilgi alanlarınızı, bu ilgi alanlarının iş yaşantısına etkilerini, meslek grup ve ailelerini, hangi meslek ailelerinin sizin mesleki ilgi alanlarınız dahilinde olduğunu, görev tanımlarınız arasında olmazsa olmazların ne olması gerektiğini ve size en uygun çalışma ortamının özelliklerini bilmeniz gerekir.

Elinizdeki kısıtlı kaynakların sizi doğru yönlendirmediğine dair şüpheleriniz varsa, doğru tercihi yaptığınızdan emin olmak istiyorsanız veya kafanızdaki karışıklığı yok etmekte zorlanıyorsanız Birkman Metodu’nu denemek için hazırsınız demektir.

Birkman Metodu Türkçe raporları tanıtımları kapsamında, 31 Temmuz 2017 tarihine kadar tüm lise ve üniversite öğrencileri 2 seans Birkman Metodu Kariyer Koçluğu ve Meslek Seçimi raporlarından indirimli olarak yaralanabilecek. İndirimlerden faydalanmak veya daha fazla bilgi almak için bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

No Comments

Post A Comment