Evdeyim… Evdesin… Evde…

Salgın nedeniyle evde olmak bazılarımızı zorlamaya başladı, bazılarımızı içinse geçen süreçte zorlamaya başlayacak. Peki Birkman raporlarınız bu durum için size ne öneriyor?

Evde oturmaktan ilk önce sıkılmaya, strese girmeye başlayacak olan grup KABULLENME skoru Yüksek/Yüksek olanlardan oluşacak. Sosyalleşmeye, insan ilişkilerine özellikle ihtiyaç duyan ve ilişkide olmaktan beslenen bu grup açısından evde tek başına olmak veya beraber yaşadıkları 1-3 kişiyle olmak bir süre sonra ciddi stres yaratan bir duruma yol açabilir. Bu grubu ise KABULLENME skoru Yüksek/Düşük olanlar takip edecek. Normal bir zamanda bu skorlara sahip kişilerin farklı sosyal arkadaş grupları ile görüşmeleri önerilirdi. Önümüzdeki süreç için ise öncelikle İLGİ ALANLARI skorlarına bakmalarını tavsiye edeceğim.

İlgi Alanları kısmı bize mesleki ve davranışsal motivatörlerimizi verdiği kadar, aynı zamanda da bu gibi izole yaşamak durumunda kaldığımız durumlarda stresimizi yönetmek için çözüm önerileri sunuyor. Özellikle KABULLENME skoru Yüksek/Yüksek olan kişilerin bu stresle başa çıkabilmeleri için İlgi Alanları skorlarına uygun uğraşlara yönelmeleri psikolojik açıdan stresi daha rahat yönetmelerine yardımcı olacaktır.

Gelin İlgi Alanlarını ve yüksek olmaları durumda önerilen hobileri şöyle bir hatırlayalım:

Artistik: Eğer Artistik skorunuz yüksekse, yaratıcılığınızı kullanarak ev eşyalarını düzenlemeyi, kıyafetlerinizle yeni tasarımlar yaratmayı, resim yapmayı, internet üzerinden tasarım programları ile ilgili videolar izleyerek dijital tasarımlar üretmeyi, kırık/bozuk ve atmaya kıyamadığınız eşyaları tamir etmeyi veya onların sevdiğiniz parçalarından yeni tasarımlar ortaya çıkarmayı deneyebilirsiniz. En önemlisi de bunları sonradan internet veya telefon üzerinden arkadaşlarınızla paylaşarak fiziksel temas olmayan bir ortamda sizi besleyecek olan sosyalleşmeyi biraz olsun destekleyebilirsiniz.

İdari İşler: Eğer İdari İşler skorunuz yüksekse hemen evinizin, bilgisayarınızın, mutfağınızın tasnifine başlayabilir, uzun zamandır düzenlemek istediğiniz şeyleri programlayarak kitaplarınızı, dosyalarınızı düzenlemeye, eksik listesi yapmaya ve atılacakları atmaya başlayabilirsiniz.

Edebiyat: Eğer Edebiyat skorunuz yüksekse, zaten okuma listenizin hali hazırda elinizin altında olduğunu tahmin ediyorum. Eğer listeniz yoksa ve Edebiyat skorunuz 90+ ise zaten stres altında olmanız çok normal.  Ayrıca Kabullenme  skorunuzun da ihtiyacına yönelik olabilecek şekilde internet üzerinden kelime oyunları oynamayı denemenizde fayda var. Eğer bugüne kadar oynamadıysanız Scrabble sizin için her iki ihtiyacınızı karşılayacak keyifli bir oyun olabilir.

Mekanik: Eğer Mekanik skorunuz yüksekse, evde tamir edilmeyi bekleyen şeyleri elden geçirmeyi, online olarak model uçak, gemi gibi setler alarak onları yapmaya başlamızı tavsiye ederim. İnanın size çok iyi geleceğini göreceksiniz. Ayrıca internet üzerinden mimari ve inşaat üzerine belgesel ve programları da izlemekten keyif duyabilirsiniz.

Müzikal: Eğer Müzikal skorunuz yüksekse ve çaldığınız bir müzik aleti yoksa, internet üzerinden müzik programlarını indirerek ve notalarına gene internetten bakarak sevdiğiniz şarkılarla nasıl oyunlar oynayabildiğinizi keşfetmenizi tavsiye ederim. Tabii ne yaparsanız yapın müzik dinlemeyi de asla unutmayın.

Sayısal: Eğer Sayısal skorunuz yüksekse ve evde de internete bağlı bir bilgisayarınız varsa, sizin sıkılma ihtimaliniz çok az. Eğer henüz keşfetmediyseniz kod yazımı ile ilgili videoları ve programları hemen incelemeye başlayın derim.  Tabii Sudoku gibi oyunları da unutmayın.

Dış Mekan Aktivitesi: Hem KABULLENME skorunuz hem de Dış Mekan Aktivitesi skorunuz yüksekse, sizin işiniz diğer herkesten çok daha zor. İnsanlarla ilişki içinde olmak ve onların varlığını hissetmek kadar dış dünya ve doğa ile iç içe olmak da sizin için bir ihtiyaç halinde. Eğer evinizde çiçekleriniz varsa onlarla ilgili belgesel ve bakım videolarını izlemeniz, doğa belgesellerine göz atmanız sizi biraz rahatlatabilir. Aynı zamanda varsa eğer diğer yüksek İlgi Alanı skorlarınızdan da destek alabilirsiniz.

İkna: Eğer İkna skorunuz yüksekse, sizin de işiniz çok kolay olmayacak. Sizi de insanları iletişim yoluyla ikna etmeye, motive etmeye duyduğunuz ihtiyaç bu süreçte stresinizi yönetmekte zorlanmanıza neden olabilir. Diğer yüksek İlgi Alanı skorlarınızın yardımını alabilirsiniz. Aynı zamanda da eğer mesleğiniz bu yöndeyse bu süreçte kendi satış, destek, ilham, eğitim, vb. videolarınızı çekebilir, yayınlayabilirsiniz.

Bilimsel: Eğer Bilimsel skorunuz yüksekse, muhtemelen Coronavirus üzerine bir sürü yayını takip ettiğinizi şimdiden ön görebiliyorum. Ancak karamsarlığa düşmemek, sorularınızın yanıtlarını tam olarak bulamamak bu süreçte sizi evde kapalı kalmaktan çok daha fazla yorabilir. Bu nedenle kendinizi bu döngüye sokmadan araştırmalarınızı bilinçli bir şekilde sürdürmenizi tavsiye ediyorum. Bunların yanında hazır evdeyken deneysel mutfak çalışmaları yapmak size iyi gelebilir.

Sosyal Servis: Eğer Sosyal Servis skorunuz yüksekse, hele de böyle bir dönemde herkesin kendisini iyi hissetmesi için üzerinize çok fazla sorumluluk almaktan kaçınmanızı tavsiye ederim. Siz de İkna skoru gibi insanlarla ilişkide olmaktan besleniyor ve buna ihtiyaç duyuyorsunuz. Bilgilendirici videolar ve sosyal medya yayınları yapmak bir süreliğine bu ihtiyacınızı besleyebilir.

KABULLENME skoru yüksek/yüksek ve yüksek/düşük olanlara başka bir tavsiyem daha var. Skype, WhatsApp, Zoom ve benzeri uygulamalarla evinizde oturduğunuz yerden sofranızı hazırlayıp, kahvenizi alıp arkadaşlarınız ile online olarak buluşabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sizin Birkman Metodu raporlarınız ne diyor? Bu sosyal izolasyon sürecini stresinizi kontrol altında tutarak ve yöneterek geçirmeniz için sizin neleri farklı yapmaya ihtiyacınız var? Bilgi almak için bana [email protected] veya 0535 899 9570’den ulaşabilirsiniz.

No Comments

Post A Comment