Çatışmanın Skoru YAPI

İletişim stilimiz açısından kendimizi çok net ve direkt biri olarak tanımlayabiliriz. Çok açık bir şekilde isteklerimizi, beklentilerimizi ilettiğimizi düşünebiliriz. Hatta biz bu kadar ve net açık ifade etmişken karşımızdakilerin neden anlamadığını, nasıl o kadar yanlış bir şekilde devam edebildiğini, konuştuklarımızı nasıl o kadar farklı ve yanlış yönlere çekebildiğini anlamlandıramayabiliriz.

Anlaştığımızı, ortak bir karar ile ayrıldığımızı düşündüğümüz toplantılardan sonra bilerek isteyerek kafasına göre davrandığını da düşünebiliriz. Hatta bunu eşimizle, çocuğumuzla, arkadaşlarımızla bile yaşıyor olabiliriz.

“Oysaki ben çok açık ve net kendimi ifade etmiştim, o da anlamıştı” diye isyan edebiliriz. Bazı zamanlarda da bilerek isteyerek durumu sabote ettiğini, anlasa da kafasının dikine gittiğini düşünebiliriz.

GERÇEKTEN BÖYLE Mİ?

Burada İletişim ve Yapı skorlarımız devreye giriyor.  Ben karşımdaki açısından gerçekten kendimi NET ifade edebildim mi? Gerçekten karşılıklı olarak anlaştık mı?

Bir başka soru ise;

Stilimin direkt olması içerikte de açık olduğum anlamına geliyor mu?

HAYIR, her zaman direkt bir stile sahip olmak ile açık ve net bir içerik sunmak aynı anlama gelmez. Gözlemlediğim iletişim kazalarının çok büyük bir kısmı tam da bu karmaşadan çıkar. Bu nedenle Birkman Metodu YAPI Skoruna ÇATIŞMANIN SKORU deriz. İletişim skoruna ve etkilediği alanlara ayrıca değineceğim.

Yapı Skoru iki farklı paterni işaret eder:

Aklımı Oku veya Ağzımı Oku!

Aklımı Oku paternine sahip iletişimde oldukları kişilerin hali hazırda bazı bilgilere sahip olduklarını, tekrarlamaya gerek olmadığını farz ederek (bilinçsizce) belki bir kelime veya cümle ile bir paragraf içerik sunduklarını sanabilirler. Akıllarından geçirdikleri ve şunu da şu kişiye söyleyeyim dedikleri konuları sadece akıllarından geçirdikleri için söylediklerini de düşünerek hareket edebilirler.

Çoğu zaman iyi bir dinleyici veya okuyucu olmayabilirler, çünkü duydukları veya okudukları birkaç kelimeden akıl okuması yapabilirler ve bir kararda anlaştıklarını varsayabilirler. Ağzımı Oku insanlarını da “neden dünya bir toz bulutu idi” diye başlıyor anlatmaya diyerek dinlerken dikkatleri dağılarak dinlemekten uzaklaşabilirler.

Ağzımı Oku insanları ise karşı tarafın her detaya hakim olması gerektiğini, ancak bu şekilde tüm konuyu anlayabileceğini düşündükleri için “onlar” adına alakasız gelen en ince detayları bile hikayenin, konunun çok önemli bir parçası olarak anlatabilir. Karşı tarafın konu hakkında herhangi bir bilgi veya verisi olmadığını varsayarak içerik sunarlar. Çoğunlukla da kendi yöntemlerinin en doğrusu olduğuna karşı tarafına ikna etmeye ve öğretmeye çalışırlar.

İki Birkman Metodu Yapı tipi insanın veya iki aynı Birkman Metodu Yapı tipi kişinin bir konuda plan yapmaya, aynı fikirde değilken uzlaşmaya çalıştığını bir hayal edin!

Eşler arasındaki yansıması da genelde şu şekilde karşımıza çıkar:

  • “e bunu konuşmuştuk”
  • “Ne zaman söyledin?”

Sizin stiliniz hangisi? Ne tip iletişim kazaları yaşıyorsunuz? Gerçekten kendinizi çok net ifade mi ediyorsunuz? Hiç ihtiyaç olmayan detaylara girerek karşı tarafı kaybediyor musunuz?

Farkındalık kazanmak, iletişimde öz yönetim ve ilişki yönetimi becerilerinizi geliştirmek için Birkman Metodu analizlerinizi görmek için [email protected] adresinden bilgi ve randevu talep edebilirsiniz. Birkman Türkçe Akademi Kurumsal Üyelik Formu için tıklayabilirsiniz 

 

No Comments

Post A Comment