Bırkman Türkçe İle Tanışma…

Birkman Türkçe Blog Sitesinde Sizleri Neler Bekliyor

Bu blog sitesi Birkman Metoduna ait Türkçeleştirme sürecinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Türkiye’de ve Türkçe olarak yeterli kaynak bulunmadığı, henüz Türkçe bir sertifika eğitimi düzenlenmediği için danışmanlara ve ilgi duyanlara kaynak yaratmak amacındadır. Global Birkman blogundan ve Türkiye örneklerinden, Türkçeleştirme süreçlerinden, diğer sertifikalı Birkman danışmanlarının deneyimlerinden, eğitimlerden ve raporlar hakkında sık sorulan sorulardan oluşan Türkçe paylaşımları bulabileceğiniz bir platformdur.

Birkman Metodu İle Tanışma

New York’ta aldığım eğitimden ve oradaki çalışma hayatımdan sonra İstanbul’a geri döndüğümde alet çantam ve adres defterimde global isimler ve yepyeni yöntemler vardı. Mesleki ideallerimle bir çocuk gibi geliştirip büyüttüğüm şirketimin de temellerini atmaktaydım.
Tam bu sırada NYU’daki koçluk derslerinde tanıştığım Yönetici Koçu ve Birkman Danışmanı John Ovrutksy bana çok çekici bir teklif ile geldi; beraber bir marka yaratarak doğu ile batıyı, deneyim ile girişimciliği harmanlamak…
Sözleşmemizi imzalamadan önce bana Birkman Metodu diye bir yöntemden bahsetmeye başladı. Beraber nasıl daha da verimli çalışabileceğimizin, kriz anlarında ilişkimizi ve çalışmalarımızı nasıl beraberce koruyabileceğimizin, kendi aramızdaki görev dağılımını nasıl yapacağımızın, birbirimize ihtiyaçlarımız doğrultusunda daha doğru davranabileceğimizin, çatışmaları nasıl yöneteceğimizin analizini sunacak ve başarı planlamamızı daha sağlam temellere dayandıracak bir yöntem olduğunu anlattı.
Psikoloji okumuş ve bir sürü testi denemek için almış biri olarak ilk tepkim çok olumsuz oldu. İstemediğimi ve bu nevi yöntemlere bir psikolog olarak asla inanmadığımı anlattım. İşe yaramadı, Birkman’ın bir test olmadığını ve almazsam sözleşmeyi imzalamayacağını belirtti. Çaresiz aldım ve sonuçlara inanamadım. Kendi hakkımda sezdiğim ama adını koyamadığım şeylerin bir tanımı olduğunu, sebep ve çözümlerini öğrendim. Bununla kalmadı, John hakkında zaman zaman kızdığım, anlam veremediğim veya kültür farklılığı herhâlde diye düşündüğüm davranışlarının aslında bireysel farklılıklarımıza dayandığını ve bunları beraberce nasıl bir avantaja çevirebileceğimizi de öğrendim.
2015 yılında Birkman Kıdem Sertifikamı aldığımda ilk aradığım kişi John oldu. Bana hâlâ gülüyor, “inanmıyordun değil mi, hem kıdem aldın hem de raporları ve testi Türkçeleştiriyorsun” diyor, gülmeye devam ediyor.

No Comments

Post A Comment